• Základné informácie

• Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program určený pre materské, základné, stredné a špeciálne školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie.

Patrí do celosvetovej siete ekoškôl, ktorých medzinárodným garantom je Nadácia FEE – Foundation for Environmental Education

Program Zelená škola existuje na Slovensku od roku 2004. V šk. roku 2019/2020 je doň zapojených 309 škôl.

Sme presvedčení, že sa o problematike životného prostredia nestačí len učiť, ale že je zároveň nevyhnutné

zmeniť naše konanie

Škola sa so svojim koordinátorom Zelenej školy ( ďalej Z. šk.) a kolégiom Z. šk. tvoreným žiakmi, prípadne nepedagogickými zamestnancami alebo rodičmi riadia  Metodikou 7 krokov.

Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia ( obdobie min. 2 rokov, počas ktorých sa aktívne škola zaoberá vybranou témou).

7 krokov Zelenej školy:

1. KOLÉGIUM ZELENEJ ŠKOLY - Získajte priateľov

Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti.

Hlavnú rolu v kolégiu Zelenej školy majú žiaci a študenti, s ktorými úzko spolupracujú učitelia, nepedagogický personál, rodičia a zástupcovia obce či miestnych organizácií.

2.ENVIRONMENTÁLNY AUDIT ŠKOLY - Zistite, ako je na tom vaša škola

Kolégium vypracuje audit na škole. Zistí sa aktuálny stav, čo sa týka enviromentálneho dopadu školy na životné prostredie. Podľa vážnosti v tom - ktorom smere, sa vyberie aj téma, ktorá sa bude riešiť v najbližšom certifikačnom období.

3. ENVIRONMENTÁLNY AKČNÝ PLÁN - Zoraďte si vaše nápady

Koordinátor Z. šk. spolu s kolégiom Z. šk. vypracujú EAP, do ktorého zahrnú aktivity týkajúce sa vybranej témy na dané cert. obdobie.

Aktivity by sa mali týkať žiakov celej školy, ale aj zamestnancov a občanov v danej obci.

Aktivity sa plnia priebežne počas min. 2 rokov a sú za ne zodpovední koordinátor a kolégium Z. šk., prípadné starosta, či riaditeľ školy.

4. MONITORING A HODNOTENIE - Zhodnoťte, ako vám to na škole ide

Počas certifikačného obdobia sa sledujú a posudzujú dosiahnuté výsledky, čo žiaci pochopili, čo sa zmenilo, zlepšilo.

5. PROENVIRONMENTÁLNA VÝUČBA - Zaujmite ostatných

Témy a aktivity by mali byť zaujímavé, aby formovali názory a viedli k udržateľnej zmene v danej

problematike.

6. INFORMOVANIE A ZAPOJENIE KOMUNITY - Zaktivizujte okolie

Je nevyhnutné, aby sa zapojila a na aktivitách participovala celá komunita školy a obce.

7. EKOKÓDEX - Zakreslite vaše hodnoty

Na konci certifikačného obdobia alebo prípadne na jeho začiatku sa vypracuje EKOKÓDEX. Je to

akési zhrnutie podstatných cieľov v danej téme na výkres.

Školy si môžu vybrať v každom certifikačnom období niektorú tému:

odpad                                                                         VODA                                        ZELEŇ A OCHRANA  prírody

doprava a ovzdušie                                POTRAVINY                                                               ENERGIA

ZELENÉ OBSTARÁVANIE A ÚRADOVANIE

naša škola je v Zelenej škole zapojená od šk. roka 2016/2017.

téma v 1. certifikačnom období ( 2016/2017 - 2018/2019):

zeleň a ochrana prírody

téma v 2. certifikačnom období ( 2018/2019 - 2019/2020 ):

voda