• Školský výlet

     • Niekde inde ako v škole

      Dňa 20. 6. 2024 sme my, žiaci 2. stupňa, boli na školskom výlete. V kaštieli Betliar sme sa dozvedeli, ako sa kedysi žilo grófom  Andrášiovcom. Potom sme sa presunuli na zmrzlinu a išli sme na prechádzku do záhrad pri kaštieli. O čosi neskôr sme preskúmali Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Táto jaskyňa patrí aj s inými krasovými jaskyňami na Slovensku do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Naša cesta ďalej pokračovala do Zádielskej tiesňavy. Tam sme vyšli k Zádielskej chate a urobili si prestávku. Po tom všetkom sme sa vybrali do obchodného centra Optima v Košiciach, dať si niečo pod zub. Naša cesta sa skončila pri škole pred ôsmou večer.

      Justína Šejirmanová, 6.A

       

       

     • Komu vďačím za slobodu?

     • Po stopách padlých vojakov na Dukle

      Bodkou za nádherným aj keď niekedy náročným školským rokom je koncoročný výlet. Náš prvostupniarsky bol nielenže bodkou ale doslova bombou.

      Naša prvá zastávka bola v meste Svidník v historickom múzeu, kde sme sa vybrali po stopách vojakov v expozícii, ktorá podáva svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. Videli sme autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní, vozidiel a nálezov. Premietli nám aj krátke video a animáciu, ktoré zobrazovali priebeh bojov a postupovanie vojsk.

      V Parku bojovej techniky neďaleko múzea sme si naživo mohli pozrieť a odfotiť sa pri tankoch a ďalších bojových autách, ktoré v skutočnosti vyzerali ešte väčšie ako sme si predstavovali. Naše ďalšie kroky viedli ku Pamätníku sovietskej armády, kde sme sa dozvedeli, že na našom území bojovalo a padlo viac ako deväťtisíc sovietskych vojakov.

      Naše putovanie ďalej pokračovalo na Vyhliadkovej veži na Dukle, kde sme ostali očarení nádherným panoramatickým výhľadom na slovensko-poľské pohraničie. Vyhliadková veža prešla nedávno rozsiahlou modernizáciou a sprievodca nám okrem iných zaujímavých informácií prezradil, že sa tu na jeseň budú konať výročné oslavy (80 rokov), na ktorých sa zúčastnia aj naši dôležití politici.

      Cestou späť sme samozrejme nemohli obísť známe Údolie smrti, kde prebehli najväčšie boje tejto vojenskej operácie. Bola tam naozaj krásna príroda, no najviac nás zaujala vyhliadková veža v tvare náboja, z ktorej sme mohli sledovať lúku, kde boli odstavené vojenské tanky. V múzeu nám prezradili, že tam bude osem tankov, no nám sa podarilo vypátrať len sedem. Nabudúce určite nájdeme všetky J.

      Tento náučný výlet sme po teplom dni ukončili zaslúženým oddychom v bazéne v aquaparku. Zábava vo vode padla každému dobre a bola to naozaj aj odmena za prácu v celom školskom roku. Tešíme sa ďalšie nové cestovateľské zážitky v novom školskom roku.

      Mgr. Mária Zdeneková

     • BOCIANY

     • ,,Má biele perie a dlhý zobák, vracia sa k nám každý rok, to je jeho zvyk. Čo je to?´´

           Boli sme zvedaví, tak sme sa boli pozrieť.

           V obci Krivany prebehla nedávno zaujímavá a poučná akcia – krúžkovanie bocianích mláďat. Toto jedinečné podujatie prilákalo pozornosť aj mladých žiakov zo Základnej školy s materskou školou v Krivanoch. Na akciu sa prišli pozrieť prváci, tretiaci a štvrtáci, ktorí mali možnosť vidieť celý proces na vlastné oči.

           Krúžkovanie troch bocianích mláďat vykonali odborníci zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/ BirdLife Slovensko v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky. Cieľom tejto akcie je sledovanie pohybu a migrácie bocianov, čo prispieva k lepšiemu pochopeniu ich správania a ochrane tohto druhu.

           Pre žiakov bola táto akcia nielen poučná, ale aj mimoriadne vzrušujúca. Najväčší záujem vzbudila vysokozdvižná plošina, ktorá umožnila ornitológom bezpečný prístup k bocianiemu hniezdu. Deti boli nadšené z blízkeho pohľadu na bociany a možnosti dozvedieť sa viac o ich živote a význame krúžkovania.

           Celá akcia prispela k zvýšeniu povedomia o ochrane prírody a vzbudila v deťoch záujem o ornitológiu. Veríme, že takéto podujatia budú pokračovať a pomôžu ďalším generáciám pochopiť dôležitosť ochrany našej prírody a jej obyvateľov.
         Mgr. Miroslava Bartošová

       

     • Nová školská kuchynka

     • Žiaci objavujú čaro varenia a pečenia

      V rámci učebného plánu techniky sa žiaci našej školy môžu tešiť na praktické hodiny varenia a pečenia v novej, moderne vybavenej kuchynke. Piataci si vyskúšali prípravu jedál zo studenej kuchyne, kde vytvorili veľmi chutné parížske a kuracie šaláty. Siedmaci sa zamerali na teplú kuchyňu, a tak si mohli pochutnať na vlastnoručne upečenej pizze a voňavom perníku. Ôsmaci zase prekvapili svojimi zručnosťami pri príprave škoricových slimákov, ktoré boli nielen lahodné, ale aj krásne na pohľad. Veríme, že tieto praktické hodiny zostanú žiakom v pamäti ešte dlho a pozitívne ovplyvnia ich vzťah k vareniu a zdravým stravovacím návykom. Takéto aktivity poskytujú priestor pre rozvoj kreativity, vzájomnej spolupráce a prehlbujú záujem o kulinárske umenie, čo je neoceniteľnou súčasťou ich vzdelávacieho procesu. 
       Mgr. Katarína Janošková

     • Cesta okolo sveta za jeden deň

     • Naša škola sa premenila na medzinárodné centrum kultúry!
      V rámci projektového vyučovania na predmete občianskej náuky sme odštartovali jedinečnú cestu okolo sveta, ktorá sa zamerala na tému kultúry a multikulturalizmu. Žiaci 2. stupňa pripravili fascinujúce prezentácie o rôznych krajinách pre svojich mladších spolužiakov z 1. stupňa. Bol to deň plný smiechu, objavov a nezabudnuteľných zážitkov. Poďte sa s nami pozrieť, čo všetko sme zažili a nové sa naučili!
       Naša dobrodružná cesta začala v exotickom Japonsku. Rozkvitnuté sakury nás okúzlili svojou krásou a priviedli nás do sveta japonskej kultúry. Žiaci pripravili ukážku sushi. Vrcholom však bola prezentácia japonských toaliet – vybavených rôznymi tlačidlami a funkciami, ktoré by sme v Európe márne hľadali. Smiech a úžas boli na poriadku!   Z Japonska sme sa presunuli do nášho susedného Poľska, kde nás čakali významné osobnosti ako Ján Pavol II. a Mária Curie-Skłodowska. Žiaci nám priblížili ich životné príbehy a úspechy. Následne sme ochutnali tradičné poľské vafle, ktoré nám všetkým veľmi chutili. Okrem toho sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o poľskej kultúre a prírode.Naša cesta pokračovala do slnečného Talianska, kde nás privítal karnevalový čert. Zaspomínali sme si na historické gladiátorské zápasy v Koloseu, deti si mohli vyskúšať gladiátorský štít a ochutnali sme pravú taliansku pizzu. Tento deň bol plný chutí, farieb a zábavy! Španielsko nás privítalo majestátnou Sagradou Familia a dynamickým temperamentom. Naučili sme sa základné španielske frázy a zistili, aký dôležitý je futbal v španielskej kultúre. Žiaci sa zabavili pri prezentácii najznámejších futbalových klubov a hráčov. Na záver sme si pochutnali na sladkých churros, ktoré boli skutočnou lahôdkou. Vo Francúzsku sme sa preniesli do romantického Paríža. Naučili sme sa pozdravy ako "Bonjour" a "Merci" a vyskúšali sme si typické baretky. Model Eifelovej veže nás fascinoval svojou majestátnosťou a ochutnávka čerstvých croissantov bola skvelým zážitkom. Deti si užili francúzsky šarm a eleganciu.  Naša ďalšia zastávka bola vo Veľkej Británii, kde sme sa dozvedeli o tradičnom čaji o piatej. Ochutnali sme typické anglické raňajky, ktoré nám predstavili pravý britský štýl. Vrcholom prezentácie boli korunovačné klenoty, ktorých replika nám doslova vyrazila dych. Deti si užili tento kráľovský zážitok.  Poslednou zastávkou našej kultúrnej expedície bolo Švédsko. Dozvedeli sme sa o tradičných švédskych sviatkoch a ochutnali sme typický švédsky nápoj. Pre odvážlivcov bola pripravená ochutnávka švédskych slimákov. Bolo to nezabudnuteľné zakončenie našej cesty.  Naša kultúrna expedícia bola skvelým spôsobom, ako spoznať rôzne krajiny, ich tradície a zvyky. Žiaci sa nielen zabavili, ale aj naučili nové veci a rozšírili svoje obzory. Vďaka tomuto projektovému vyučovaniu sme sa na chvíľu stali svetovými cestovateľmi a priniesli sme si domov mnoho nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na ďalšie podobné projekty a nové dobrodružstvá, ktoré nás čakajú!Príďte sa pozrieť na naše budúce projekty a zažite s nami ďalšie fascinujúce kultúrne expedície!
      PaedDr. Nikola Karaffová

     • My sa v škôlke nikdy nenudíme!

     • Každý nový týždeň nám prináša novú tému, ktorou nás pani učiteľky prevedú prostredníctvom zaujímavých hier a aktivít. Presvedčte sa sami.

      Zistili sme, že cukor, pukance a čokoláda sa nevyrábajú v Kauflande 😊, vyskúšali sme si ako chutia čaje z kvetov a plodov rôznych rastlín. Z ríše hmyzu k nám zavítali lienky, motýle i včely, o ktorých živote sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí, a dokonca sme mali možnosť vyskúšať si výrobu sviečok z včelieho plastu. Mamičkám sme urobili radosť počas vystúpenia v kultúrnom dome pri príležitosti oslavy Dňa matiek. Niektorí naši kamaráti si preverili svoje schopnosti vo Viacboji i v prednese na prehliadke Meduška.

      Týždeň detských radostí sme začali bábkovým divadielkom O Šípkovej Ruženke a divadelným predstavením O malom stromčeku, ktorý nás naučil, že odpadky nepatria do lesa. Počas Mini Playback Show, sme si vyskúšali aké je to byť ozajstnými spevákmi  a posledný deň sme sa premenili na malých indiánov hľadajúcich stratený poklad.

      Napriek nepriaznivému počasiu sme si užili výlet na Hradisko v Lipanoch, kde sme spoznali život rôznych druhov zvierat a vyskúšali jazdu na poníkovi. Počas pobytu vonku sa venujeme nielen pohybovým aktivitám na školskom dvore a v blízkom okolí, ale s radosťou využívame naše nové pieskovisko.

      V závere školského roka nás ešte čaká rozlúčka s budúcimi školákmi a potom .... PRÁÁÁZDNINY!!! V novom školskom roku sa tešíme na nových kamarátov.
      Kolektív MŠ