• Nie je obloha ako obloha

• Z každého miesta na svete vyzerá ináč 😊.
          Raz je na nej vidno milióny hviezd, inokedy pre mraky nevidíme ani jednu.
          No, okrem mrakov nám bráni v sledovaní hviezd aj svetlo. Svetlo?
          Ako môže svetlo brániť vo videní? Zvláštne.
          Nie, nemám na mysli prirodzené svetlo, ale to umelé, vytvorené človekom.
          Teda osvetlenia budov, ulíc, celých dedín, či miest.
          Umelé osvetlenie verejných priestranstiev bráni naším očiam vidieť to prirodzené, krásne.
          Najkrajšiu oblohu spozorujeme počas bezmračnej noci a ďaleko od tzv. svetelného smogu – teda umelého osvetlenia.
          Stačí vyjsť za dom na koniec záhrady, či za dedinu na lúku. Vtedy sa nám obloha ukáže v plnej paráde.  Možno zbadáme aj padajúcu hviezdu, či hviezdy s nezvyčajným sfarbením. Niektoré budú žiariť viac, iné zasa menej, budú sa líšiť vo veľkosti aj sile žiarenia.
          Niektorí žiaci sa vybrali overiť fakty. A podarilo sa im zhotoviť ozaj veľmi pekné fotky. Z nich sme vyžrebovali jedného šťastlivca, ktorý dostal užitočný darček – piknikovú deku J. Zuzke Mikovej z 8. A  blahoželáme a ostatných tiež pozývame na prechádzku nočnou oblohou.

Uvidíte, čo sa z ulice vidieť nedá.

Mgr. Mária Šimová