• "Najkrajšie príbehy lásky z našej knižnice"

     • Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov  a Medzinárodného dňa školských knižníc prijali žiaci 7. až 9. ročníka pozvanie do Mestskej galérie mesta Lipany.  Zúčastnili sa tak literárno-dramatického pásma v štyroch jazykoch pod názvom "Najkrajšie príbehy lásky z našej knižnice". Cieľom projektu bolo okrem kultúrneho zážitku aj motivovať žiakov k učeniu sa cudzích jazykov zábavnou a interaktívnou formou. Počas predstavenia si žiaci vypočuli príbehy lásky v ruskom, nemeckom, anglickom a španielskom jazyku. 

      Naši žiaci sa tak zoznámili s najznámejšími príbehmi lásky,  v ktorých vystupujú Rómeo a Júlia, Onegin a Tatiana, Werther a Lotte a Don Quijot a Dulcinea. Na záver si všetci prítomní spoločne zarecitovali časť Sládkovičovej Maríny.

      Mgr. Barbara Bodnárová

     • Oznam

     • Rodičovské združenie

      Oznamujeme rodičom a zákonným zástupcom žiakov, že v stredu 23. novembra 2022  v čase od 13.00 do 16.30 h sa uskutočnia v škole triedne aktívy rodičovského združenia. Triedne aktívy RZ sa uskutočnia formou konzultačných hodín. Počas konzultačných hodín Vám budú  k dispozícii všetci vyučujúci, aby Vás informovali o výchovno-vzdelávacích výsledkoch Vašich detí, prípadne odpovedali na Vaše otázky. Ak si chcete dohodnúť  konzultácie na konkrétny čas, vopred kontaktujte triedneho učiteľa a rezervujte si presný čas.

      Ďakujeme za Váš záujem a tešíme sa na Vašu návštevu.

      Mgr. Mária Kromková - riaditeľka školy

     • „Knižnica nám otvára dvere do sveta“

     • Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice 2022

      Podujatie knižnice sa 24. októbra nieslo v znamení cestovania. Keďže sme si do školy pozvali Dominiku Sakmárovú - sinologičku, blogerku a autorku dvoch kníh Mačací kožuch a ťava pri Čínskom múre i Kórejské halušky, všetky tvorivé aktivity súviseli s poznávaním, hľadaním či objavovaním. Naša hosťka navštívila krajiny Ďalekého východu - Kóreu, Čínu i Taiwan. My sme mali šťastie, že sa aj s nami podelila o svoje jedinečné zážitky.

      Naše „cestovanie“ sa začalo už v piatok. Mnohé deti školy sa na hodinách literatúry stretli s poviedkami autorkiných kníh. Príbehy z Číny, Kórey i Taiwanu zaujali a inšpirovali k väčšej zvedavosti. V pondelok sa žiaci venovali rôznym oblastiam - hrám, jedlám, vynálezom, športom či histórii školy. Pracovali na testoch, tajničkách, čítali zaujímavosti, kreslili. V priestoroch knižnice zástupcovia jednotlivých tried hľadali diela umeleckej, vecnej literatúry i knihy s ilustráciami zvierat. V priestoroch chodby čítali informácie o Číne, Taiwane i Kórei, tie najdôležitejšie zapisovali na nástenku slovenského jazyka. Najviac očakávaná bola beseda s pani Dominikou. Na stretnutí sa žiaci 1. - 9. ročníka dozvedeli o jazyku, kultúre, šťastných a nešťastných číslach, o spôsobe života v krajinách, ktoré cestovateľka navštívila. Po originálnej besede si žiaci preverili svoje vedomosti v rôznych oblastiach. Žiakov jednotlivých tried navštívili  deviatačky, ktoré si dopredu pripravili otázky z astronómie, fyziky či chémie. Dopoludnie plné nových informácií i zážitkov sa skončilo a my sa tešíme na podujatie knižnice 2023.
                                                                                                    Mgr. Alena Hrabčáková

    • Chemická show
     • Chemická show

     • Chémia je nudná, nezaujímavá, náročná,  zbytočná do života.......Škola hrou so svojou Chemickou show sa postarala o to, aby všetky tieto mýty vyvrátila a u žiakov vzbudila záujem spoznať a dozvedieť sa viac.  Všetci žiaci našej školy mali možnosť pozorovať rôzne chemické kúzla a triky spoločne  s autormi tejto show v interaktívnom programe. Dozvedeli sa množstvo zaujímavých informácií o využití použitých chemických látok v bežnom živote a pri realizácii pokusov sa mohli aj aktívne podieľať.

      Dopoludňajšie kúzlenie na všetkých  nás príjemne zapôsobilo a všetci sa tešíme z toho, že naši žiaci majú možnosť vzdelávať sa aj takouto hravou a pritom poučnou formou.

      Mgr. Nikola Karaffová

    • Máte radi jablkový kompót?
     • Máte radi jablkový kompót?

     • My v škole áno. Keďže v areáli základnej školy je mnoho chutných jabloní, rozhodli sme sa oberať jablká a uvariť z nich chutný kompót. V dňoch 11. a 14. októbra sme si na takom lahodnom kompóte všetci pochutnali.

      Ďakujem žiakom krúžku „Pomôž sebe aj prírode“ za to, že počas dvoch dní pomáhali pri čistení jabĺk. I pani kuchárkam za uvarenie sladkej dobroty. Litre kompótu sa zjedli do poslednej kvapky.

         Mgr. Mária Šimová, koordinátorka Zelenej školy

    • Gajdica v škole
     • Gajdica v škole

     • Keď som oslovila tetu Gernátovú s prosbou, aby k nám do školy prišiel zahrať na gajdici jej manžel, ani som netušila ako sa to zvrtne. Odporučila mi svoju vnučku a do týždňa sa náš plán aj uskutočnil. Milá a ochotná študentka Antónia Gernátová, tretiačka na Gymnáziu v Lipanoch s tým nemala najmenší problém. Pozvala som ju na hodinu regionálnej výchovy do 5. ročníka. Prišla aj s poriadnou výbavou. Priniesla so sebou všetky gajdice, ktoré mala doma. Žiakom predstavila tento hudobný nástroj, popísala jeho jednotlivé časti ako je pískadlo, píšťala a kravský roh. Jej dedko každú z týchto gajdíc ozdobil nádhernými ornamentami. Žiaci sa okrem iného dozvedeli, že tento nástroj je sólový, pretože je veľmi náročné zladiť ho s inými hudobnými nástrojmi a že ho používali predovšetkým pastieri pri pasení oviec. Antónia nám ozrejmila aj svoju cestu, ako sa dostala cez svojho dedka a otca k tomuto hudobnému nástroj a hoci je dievča chce pokračovať v tejto rodinnej tradícii. Dozvedeli sme sa, že dvojgajdicu, ktorá je v erbe Krivian, vystružlikal a vymyslel jej dedko Alexander Gernát. Samozrejme sme sa nemohli dočkať , kedy nám na  gajdici zahrá. Počuli sme melódiu piesne „Ej dze tota ovečka „ a „ Buj, buj bača buj“. Porozprávala nám o svojich úspechoch a víťazstvách na súťažiach. Naposledy s gajdicou vystupovala vo Východnej , kde pred mnohými rokmi vystupoval aj jej dedko. Taktiež je neodmysliteľnou súčasťou každého Hornotoryského festivalu Jána Lazoríka z Krivian, pretože ho každý rok otvára hrou na tomto jedinečnom nástroji , ktorý je dokonca zapísaní aj v UNESCO. Po skončení jej prezentácie nasledovali zvedavé otázky žiakov a pesnička na želanie „Plakala herlička“. Antónia bola nadšená so záujmu žiakov a my sme boli nadšení z tejto mladej dámy, ktorá uchováva a rozširuje tradície svojej rodiny. Prajeme jej veľa úspechov a nadšenia do ďalších takýchto prezentácií.
      Ďakujeme!

      Mgr. Silvia Radačovská

    • Výroba papiera
     • Výroba papiera

     • Čo s prebytočným papierom?

            Je neuveriteľné ako sa z pohodených letákov alebo novinových papierov dá vytvoriť plnohodnotný  papier. Na hodinách pracovného vyučovania si žiaci 4. ročníka začali rozprávať, čo sa deje s papierom, ktorý sa v škole separuje. A aby neostalo len pri teórii, skúsili si vlastný papier aj vyrobiť. Deti najprv neverili, že z už použitého papiera si dokážu vytvoriť opäť nový papier. O to sa na činnosť viac tešili, chceli objavovať niečo nové.

             Začali pekne od začiatku a papier trhali na malé kúsky hlava -  nehlava. Tie vo vedierku zmiešali s vodou. Potom  papierovú masu rozmixovali ručným mixérom a nadbytočnú vodu zliali cez sitko. Kašovitú zmes naberali na  rámik vytvorený zo sieťky  a pomocou hubky na riad odberali nadbytočnú vodu. Hmotu preklopili na textíliu a nechali sušiť. Deti to bavilo od úplného začiatku až do konca. Len to sušenie trvalo celú večnosť, každú chvíľu chodili obzerať či už papier vyschol. Po pár dňoch bol papier použiteľný a začali tvoriť. Vyrobili si  záložky do knihy, a ozdobili podľa vlastných predstáv.

      Mgr. Mária Onuferová